FAQ

… dotyczące odbioru sprzętu

1. Czy odbiór sprzętu możliwy jest na terenie Krakowa, Wrocławia, Katowic i miast Górnego Śląska?

Tak. Usługa jest dostępna na terenie Krakowa, Katowic, Chorzowa, Mysłowic oraz Wrocławia, a także innych miast w województwie śląskim i małopolskim. Pełną listę miast możesz sprawdzić na naszej stronie www.

2. Czy odbiór jest całkowicie bezpłatny?

Tak. Jeśli masz co najmniej jedną sztukę zużytego sprzętu wielkogabarytowego (pralka, lodówka, kuchenka, zmywarka) lub jedną sztukę sprzętu średniej wielkości, albo łącznie 20 kg mniejszych urządzeń – odbierzemy je całkowicie bezpłatnie. Dodatkowo, za duży sprzęt otrzymasz prezent – torbę ekologiczną.

3. Co zrobić, aby oddać sprzęt?

Wystarczy, że wypełnisz formularz dostępny na stronie i prześlesz go do nas. Prosimy o wyraźne zaznaczenie miejsca odbioru i uzupełnienie danych, najlepiej we wszystkich polach. Dzięki temu będzie nam łatwiej przygotować się do realizacji odbioru sprzętu od Ciebie.

Jeśli jesteś firmą i  posiadasz zużyty elektrosprzęt prosimy o kontakt telefoniczny, albo mailowy w celu zapoznania się z naszą ofertą.

4. Kiedy sprzęt zostanie odebrany?

Twoje zgłoszenie zostanie zrealizowane do 5 dni roboczych w przypadku Krakowa, Katowic oraz wybranych miast Małopolski i Śląska. Natomiast odbiór sprzętu z Wrocławia zajmie nam do 7 dni roboczych.

5. W formularzu nie wyświetla się moja miejscowość. Czy mimo to mogę oddać zużyty sprzęt?

Tak, jeśli mieszkasz na terenie województwa małopolskiego lub śląskiego. Jeśli mimo spełnienia tego warunku Twojej miejscowości nie ma w formularzu, prosimy o kontakt telefoniczny z naszym biurem, postaramy się zorganizować  dla Ciebie odbiór sprzętu.

6. Co otrzymam za oddany sprzęt?

Za każdą sztukę sprzętu wielkogabarytowego (lodówka, kuchenka, zmywarka, pralka) otrzymasz od nas prezent – torbę ekologiczną.

7. Czy sprzęt może oddać zarówno osoba prywatna jak i firma?

Tak. Możliwy jest zarówno jednorazowy odbiór sprzętu od osób prywatnych i firm, jak i stała współpraca. Prosimy o kontakt z nami w celu ustalenia szczegółów.

8. Czy jako Administrator Spółdzielni mogę zgłosić odbiór sprzętu pozostawionego przy wiatach śmietnikowych?

Tak, zapraszamy do dokonania takiego zgłoszenia. Co więcej, oferujemy także pomoc dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowym w zakresie zorganizowania zbiórki zużytego sprzętu na terenie osiedla  W celu ustalenia szczegółów prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

9. Czy mogę oddać dowolną ilość sprzętu?

Nie. Darmowy odbiór sprzętu gwarantujemy w przypadku zgłoszenia co najmniej jednej sztuki sprzętu wielkogabarytowego lub jednej sztuki średniego AGD/RTV, albo minimum 20 kg innych elektroodpadów.

Jeśli chcesz oddać mniejszą ilość sprzętu zapraszamy do przywiezienia go do naszego punktu zbiórki elektroodpadów przy Zakładzie Przetwarzania - ul. Fabryczna 5, 32-540 Bolęcin lub do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajdującego się w Twojej gminie.

10. Czy pracownicy firmy odbierającej sprzęt będą w stanie go znieść?

Tak. Prosimy o informację dotyczącą utrudnień – braku windy, trudno dostępnym wjeździe – przy wysyłaniu zgłoszenia. Musimy się wcześniej przygotować, aby sprawnie odebrać sprzęt od Ciebie.

11. Gdzie trafi sprzęt, który oddam za pośrednictwem tej strony i co się z nim stanie?

Przekazany przez Ciebie sprzęt trafi do najnowocześniejszego w Polsce Zakładu Przetwarzania ZSEiE. Więcej informacji dotyczących Zakładu znajdziesz tutaj.

12. Mam za mało sprzętu, aby odebrała go elektrośmieciarka. Gdzie mogę sam oddać elektrośmieci?

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawsze oddawaj do dedykowanych punktów.
Jeśli chcesz oddać mniejszą ilość sprzętu zapraszamy do przywiezienia go do naszego punktu zbiórki elektroodpadów przy Zakładzie Przetwarzania - ul. Fabryczna 5, 32-540 Bolęcin lub do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajdującego się w Twojej gminie.

Pamiętaj, kupując nowe elektrourządzenie, zużyty lub niepotrzebny sprzęt możesz zostawić w sklepie, w tej samej ilości i tego samego rodzaju. Możesz także zostawić go w punkcie serwisowym, jeśli naprawa jest nieopłacalna lub niemożliwa ze względów technicznych.

… dotyczące środowiska

1. Dlaczego należy oddawać zużyty sprzęt do specjalnych punktów zbiórki?

Sprzęt porzucony w nieodpowiednim miejscu stwarza zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia ludzi i zwierząt. Do gleby, wody oraz powietrza dostają się toksyczne substancje – rtęć, kadm, ołów, nikiel i inne pierwiastki. Co więcej, gazy, które dostają się do atmosfery z uszkodzonych lodówek, niszczą warstwę ozonową (freon) i mają wpływ na zmiany klimatu (izopentany).

Pamiętaj, ze zużytego sprzętu można odzyskać większość cennych surowców i powtórnie je wykorzystać.

2. Co można odzyskać z przetworzonego sprzętu?

Z każdego urządzenia odzyskujemy różnego rodzaju surowce wtórne. Np. z lodówki będzie to:  stal, aluminium, miedź, freon (zabezpieczany), tworzywa sztuczne oraz olej mineralny. Z pozostałych sprzętów możemy odzyskać złoto i srebro oraz inne cenne surowce.

Pamiętaj, do odzyskania tych surowców wykorzystuje się dużo mniej energii niż należałoby zużyć do ich pierwotnego wytworzenia lub wydobycia.

3. Czy sprzęt wyrzucony do śmietnika jest szkodliwy dla środowiska?

Tak, jest bardzo szkodliwy.

Freon ze starej lodówki powoduje powiększanie się dziury ozonowej, a izopentan wpływa na zmiany klimatu. Jedna mała bateria może zanieczyścić aż 1m3 gleby lub ponad 400 litrów wody. Rtęć, kadm, ołów wpływają destrukcyjnie na funkcjonowanie organizmów żywych np. powodując mutacje, albo zaburzenia pracy wątroby i nerek.

4. Czy za porzucony sprzęt (w śmietniku, na terenach zielonych) grozi kara?

Tak, takie działania objęte są karą w wysokości od 500 zł do 5000 zł. Natomiast za samodzielną rozbiórkę sprzętu kwoty takiego mandatu są znacznie wyższe.

5. Co to jest freon i dlaczego jest szkodliwy? Czy w lodówkach są jeszcze inne szkodliwe gazy?

Freon, który zawarty jest w lodówkach, jest gazem powodującym powstawanie dziury ozonowej. Warstwa ozonowa, którą narusza ulatniający się freon, chroni nas przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Z kolei w nowszych lodówkach znajduje się izopentan. Jego najbardziej szkodliwe działanie polega na tym, że po dostaniu się do atmosfery wpływa na zmiany klimatu. Zmiany te są o wiele większe, niż te powodowane przez inne gazy cieplarniane np. przez dwutlenek węgla.

6. Czy sprzęt porzucony w nieodpowiednim miejscu zagraża zdrowiu?

Tak. Może powodować ciężkie zatrucia np. w przypadku rtęci.
Szkodliwe i toksyczne substancje mogą zaburzać także pracę wątroby, nerek, mózgu oraz powodować mutacje genetyczne.