Najczęściej zadawane pytania

... dotyczące odbioru sprzętu

 1. Czy odbiór możliwy jest na terenie Krakowa, Wrocławia, Katowic i miast Górnego Śląska?

  Tak. Usługa jest dostępna na terenie Krakowa, Katowic, Chorzowa, Mysłowic oraz Wrocławia. Wystarczy wypełnić formularz na tej stronie i wpisać adres. Skontaktujemy się z Państwem i ustalimy szczegóły odbioru. W rozmowie z naszym pracownikiem prosimy o dokładne określenie miejsca odbioru, podanie numeru piętra oraz informacji czy są udogodnienia – np. podjazd albo winda.

 2. Czy odbiór jest całkowicie bezpłatny?

  Tak. Jeśli macie Państwo co najmniej jedną sztukę zużytego sprzętu wielkogabarytowego (pralka, lodówka, kuchenka, zmywarka) lub 1 sztukę sprzętu średniej wielkości lub łącznie 20 kg mniejszych urządzeń – odbierzemy je całkowicie bezpłatnie. Dodatkowo, za duży sprzęt - otrzymacie Państwo torbę ekologiczną w prezencie.

 3. Co zrobić, aby oddać sprzęt?

  Wystarczy kliknąć w formularz na tej stronie, wypełnić go i przesłać do nas. Prosimy o wyraźne zaznaczenie miejsca odbioru i wypełnienie danych przede wszystkim w polach obowiązkowych, a najlepiej we wszystkich. Dzięki temu będzie nam łatwiej przygotować się do odbioru. W przypadku firm, które mają do odbioru dużą ilość sprzętu i planują go oddawać także w przyszłości, prosimy o wypełnienie danych kontaktowych, skontaktujemy się w celu przedstawienia propozycji współpracy.

 4. Co otrzymam za oddany sprzęt?

  Za każdą sztukę sprzętu wielkogabarytowego (lodówka, kuchenka, zmywarka, pralka) otrzymają Państwo torbę ekologiczną w prezencie!

 5. Czy sprzęt może oddać zarówno osoba prywatna jak i firma?

  Tak. Możliwy jest zarówno jednorazowy odbiór sprzętu od osób prywatnych i firm, jak i stała współpraca. Prosimy o wypełnienie formularza i kontakt z nami w celu ustalenia szczegółów.

 6. Czy mogę oddać dowolną ilość sprzętu?

  Nie. Darmowy odbiór sprzętu gwarantujemy w przypadku zgłoszenia co najmniej 1 sztuki sprzętu wielkogabarytowego lub średniego AGD/RTV lub minimum 20 kg innych elektroodpadów. Jeśli chcecie Państwo oddać mniejszą ilość sprzętu zapraszamy do przywiezienia go do naszego zakładu: ul. Fabryczna 5, 32-540 Bolęcin.

 7. Czy pracownicy firmy odbierającej sprzęt zniosą sprzęt?

  Tak. Jednak poinformuj naszego pracownika wcześniej o ewentualnych utrudnieniach – trudno dostępnym wjeździe, braku windy. Musimy się przygotować, aby sprawnie odebrać sprzęt od Państwa.

 8. Gdzie trafi sprzęt, który oddam za pośrednictwem tej strony i co się z nim stanie?

  Przekazany przez Państwa sprzęt trafi do najnowocześniejszego w Polsce Zakładu Przetwarzania ZSEiE. Więcej informacji o zakładzie kliknij tu >>>

 9. Mam za mało sprzętu, aby odebrała go elektrośmieciarka. Gdzie mogę sam oddać elektrośmieci?

  Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawsze oddawaj do specjalnych punktów zbierania!

  Kupując nowe elektrourządzenie, zużyty lub niepotrzebny sprzęt możesz zostawić w sklepie (w tej samej ilości i tego samego rodzaju) lub w punkcie serwisowym (jeśli naprawa jest nieopłacalna lub niemożliwa ze względów technicznych).

  Poniżej kilka przykładowych miejsc, w których możesz zostawić elektroodpady:

  Gminne Punkty Zbiórki Odpadów (GPZO):

  Katowice, ul. Milowicka 7B
  Katowice, ul. Obroki 136
  Katowice, ul. Zaopusta 70
  Katowice, ul. Bankowa 10

  Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)

  Kraków, LAMUSOWNIA, ul. Nowohucka 1
  Kraków, PGOW, ul. Krzemieniecka 40
  Wieliczka, ZGK Sp. z o.o. Wieliczka, ul. Jedynaka 30
  Proszowice, PSZOK Proszowice, ul. Źródlana 4
  Krzeszowice, PSZOK Krzeszowice, ul. Poprzeczna 7
  Skawina, Miejski Zakład Usługowy,PSZOK Skawina, Emila Fieldorfa Nila 8
  Wolbrom, PSZOK Wolbrom, ul. 1-Maja 59

  Hipermarkety Tesco w Krakowie, Katowicach i miastach Górnego Śląska:

  Kraków, ul. Kapelanka 54
  Kraków, ul. Babińskiego 69
  Kraków, ul. Dobrego Pasterza 67
  Kraków, ul. Wybickiego 10
  Katowice, ul. Chorzowska 107
  Katowice, ul. Radockiego 70B
  Katowice, ul. Tysiąclecia 12
  Chorzów, ul. Batorego 21
  Świętochłowice, ul. Chorzowska 19
  Świętochłowice, ul. Katowicka 31A
  Bytom, ul. Chorzowska 86
  Mysłowice, ul. Moniuszki 61
  Ruda Śląska, ul. Goduli 45
  Dąbrowa Górnicza, ul. Królowej Jadwigi 50

  Hipermarkety Auchan:
  Kraków, Bonarka, ul. Kamieńskiego 11
  Katowice, ul. Trasa Nikodema i Józefa Renców 30
  Sosnowiec, ul. Zuzanny 20

  Inne:

  Prądnik Korzkiewski, Zakład Usług Komunalnych - ul. Wesoła 100
  Biertowice, Zakład Gospodarki Komunalnej - Biertowice 236, Sułkowice

... dotyczące środowiska

 1. Dlaczego należy oddawać zużyty sprzęt do specjalnych punktów zbiórki?

  Ponieważ sprzęt porzucony w nieodpowiednim miejscu stwarza zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia ludzi i zwierząt. Do gleby, wody i powietrza dostają się toksyczne substancje – rtęć, kadm, ołów, nikiel i inne pierwiastki. Poza tym gazy, które dostają się do atmosfery z uszkodzonych lodówek niszczą warstwę ozonową (freon) i mają wpływ na zmiany klimatu (izopentany). Ze zużytego sprzętu można natomiast odzyskać większość cennych surowców i powtórnie je wykorzystać.

 2. Co można odzyskać z przetworzonego sprzętu?

  Z każdego urządzenia co innego i w innych proporcjach. Np. z jednej lodówki można odzyskać (szacunkowo): 15-18 kg – stali, 4-6 kg - aluminium i miedzi, 0,3-0,5 kg – freonu (jest zabezpieczany), 5-7 kg - tworzyw sztucznych, 0,4 -3 kg - oleju mineralnego i dodatkowo od 10 do 12 kg stali i miedzi pochodzących z agregatu. Z innych sprzętów można także odzyskać złoto i srebro oraz inne cenne surowce. Do odzyskania tych surowców wykorzystuje się ponadto dużo mniej energii niż należałoby zużyć do ich pierwotnego wytworzenia lub wydobycia.

 3. Czy sprzęt wyrzucony do śmietnika jest szkodliwy dla środowiska?

  Tak i to bardzo. Freon ze starej lodówki powoduje powiększanie się dziury ozonowej, a izopentan wpływa na zmiany klimatu. Jedna malutka bateria może zanieczyścić aż 1m3 gleby lub ponad 400 litrów wody. Rtęć, kadm, ołów wpływają destrukcyjnie na funkcjonowanie organizmów żywych np. powodując mutację czy zaburzając pracę wątroby i nerek.

 4. Czy za porzucony sprzęt (w śmietniku, na terenach zielonych) grozi kara?

  Tak, w wysokości od 500 zł do aż 5000 zł! Za samodzielną rozbiórkę sprzętu nawet wyższa.

 5. Co to jest freon i dlaczego jest szkodliwy? Czy w lodówkach są jeszcze inne szkodliwe gazy?

  Freon zawarty w lodówkach to gaz, który w wyższych warstwach atmosfery powoduje powstawanie dziury ozonowej. Warstwa ozonowa chroni nas przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. W nowszych lodówkach znajduje się izopentan. Jego najbardziej szkodliwe działanie polega na tym, że po dostaniu się do atmosfery wpływa na zmiany klimatu. Zmiany te są o wiele większe, niż powodowane przez inne gazy cieplarniane np. przez dwutlenek węgla!

 6. Czy sprzęt porzucony w nieodpowiednim miejscu zagraża zdrowiu?

  Tak. Może powodować nawet ciężkie zatrucia np. rtęcią. Szkodliwe i toksyczne substancje mogą zaburzać też pracę wątroby, nerek, mózgu oraz powodować mutacje genetyczne.